Tráva pejskům chutná. Tedy většině. Najdou se i takoví, kteří ji nejedí vůbec. Ale „pojídačem“ trávy je prý každý druhý zdravý pes. Proč se psi pasou, když nejsou býložravými přežvýkavci? Jasno v tom nemají ani odborníci. Nicméně existuje několik teorií, které se tento „úkaz“ snaží vysvětlit. Přinášíme stručný přehled.
Čištění žaludku
Tato teorie je asi tou nejrozšířenější. Mají dle ní trávu pojídat z důvodu, že jim pročišťuje žaludek, že po ní lépe tráví. Faktem je, že někteří si po konzumaci travičky zvrací (cca 20 procent). A jen opravdu malá část z nich statisticky trpí nějakou nemocí související s trávením.
Doplňují jídelníček
Další možností, proč se chlupáči pasou, může být, že z trávy získávají to, čeho se jim nedostává v dostatečném množství ve stravě. Že si prostě doplňují a zpestřují jídelníček. Podobně, Jako si dáme my lidé zeleninový salát na doplnění vitaminů.
Mají to prý v genech
Třetí teorie hovoří o tom, že mají toto chování zakódováno v genech. Po divokých předcích. Pejsci jsou vlastně všežravci. My pejskaři víme, že jsou psi, co nepohrdnou zeleninkou či ovocem. Mají zádi například okurky, mrkvičku nebo jablko. Tak proč se divit tomu, když si dají na procházce k svačince trs trávy?
Vláknina na pohyb střev
Další možností související s trávením je údajně to, že vláknina z trávy pomáhá udržet aktivitu střev. Jejich pohyb – peristaltiku. Faktem je, že když se střeva správně “hýbou“, je trávení lepší. Tak to je také u nás lidí. Pejskům to také pomáhá zbavit se obtížných parazitů. Nezapomínáme na pravidelné odčervování?
Pro zábavu
Tak to prý je nejpravděpodobnějším důvodem – prostě je tato činnost baví. Travička jim chutná a užívají si jí, jako když my jíme svá oblíbená jídla. Tak proč tu radost a pocit uvolnění a svobody našim miláčkům nedopřát? A chviličku u toho trsu travičky na procházce nepočkat, že?