Jsou zvířecí sporty etické?


V dnešní době máme sporty nejen lidské, ale také zvířecí. Zdaleka nejčastěji v nich soutěží koně a psi, neboť právě tyto zvířecí druhy se dají nejsnadněji trénovat a jsou nejposlušnější. V některých případech jde i o profesionální sporty s odpovídajícími finančními odměnami pro vítěze. Přesto však nejsou ani zdaleka tak populární, a to částečně proto, že mnozí lidé přemýšlí nad etikou celé věci. Je skutečně možné takto využívat zvířata? Abychom si mohli odpovědět, musíme se zeptat, co z toho ta zvířata vlastně mají. V první řadě je to samozřejmě špičková péče. O tyto profesionální atlety je obvykle velmi dobře postaráno, neboť jejich majitelé i ošetřovatelé velmi dobře vědí, že pokud zvíře není v nejlepší kondici, těžko může podat ten nejlepší výkon. Je tedy pochopitelné, že je o ně velmi dobře postaráno.

 

žokej po dostihu

 

Dále není pochyb, že při správném přístupu zvířata tato činnost velmi baví, a dávají do ní celé své srdce. To jsou ostatně důvody, proč dovedou dosahovat takových výkonů. Ovšem to, že je daná věc baví, ještě neznamená, že je pro ně přínosná. A právě vliv na zdraví je něco, co je potřeba v profesionálních zvířecích sportech mít vždy na prvním místě.

 

závody koní

 

Velmi častou chybou, kterou zde lidé při honbě za penězi dělají, je to, že své zvířecí svěřence zapřahají do tvrdého tréninku příliš brzy a v příliš velkém množství. Často je to ještě předtím, než je plně ukončen vývoj jejich svalů a kostí. Jistě, znamená to, že zvíře dosáhne velmi rychle skutečných úspěchů, ovšem znamená to také, že se jejich tělo velmi rychle opotřebuje. To pak v konečném důsledku znamená, že jejich kariéra bude mnohem kratší, než by mohla být. Ovšem to nevadí, neboť v tom věku již stejně bude za zenitem své výkonnosti, a tak pro člověka zbytečný. Podle toho také mnohdy končí. Jistě, je to škoda, a dalo by se to dělat skutečně mnohem lépe, avšak dokud budou hrát hlavní roli peníze, nic se nezmění.