K čemu je potřeba v bazénu plovák


Představte si, že je parné léto, teploty stoupají vysoko nad pětadvacet stupňů, je slunečno, typická idylka k ponoření se pod hladinu zahradního bazénu. V takovém okamžiku nemáte ani pomyšlení na mrazivé počasí, možná snad jen v souvislosti s vaším mrazákem a se zmrzlinou, která by zrovna přišla vhod, jakmile vylezete z vody a budete se na dece slunit.

nohy u bazénu

Jenže ta doba mrazů přijde, v létě se to zdá velmi daleko, ale nakonec se výplň v teploměru ustálí hluboko pod bodem mrazu. Tehdy již musí být všechno připraveno k tomu, aby bazén obstál bez úhony zimní období. Pokud z něj nevypouštíte vodu, což je u větších nádrží nejen poměrně drahé, ale i zbytečné, musíte bazén zazimovat. Vypustíte jen menší část vody, provedete nutné očistné procesy a úpravu vody pro nadcházejících několik měsíců, a nakonec položíte na hladinu soustavu plováků do bazénu.

K čemu tam ty plováky vlastně jsou? Viděli jste někdy v zimě sud naplněný vodou, jak v něm promrzá vrstva ledu? Led je vůči nádobám, ve kterých je umístěn, velmi agresivní, voda při zamrzání zvětšuje nekompromisně objem, a jestliže je nádoba křehčí, pravděpodobně ji led roztrhá na kusy. Jistě si nepřejete, aby takto dopadl váš bazén, proto se na hladinu pokládá ne jeden, ale souvislá řada plováků. Jejich počet se musí přesně propočítat podle jistého matematického vzorce, abyste měli jistotu, že roztažnost ledu pouze promáčkne plováky, ale stěny a dno bazénu zůstanou neporušené.

kroužky u bazénu

Plováky se pokládají na hladinu tak, že visí pod hladinou díky betonové zátěži, a propojí se mezi sebou spojovacími zámky, takže utvoří souvislý řetěz podél stěn bazénu, tím vznikne jakási bariéra pro ledovou krustu, aby i v silnějším mrazu neohrožovala křehkou konstrukci bazénu. Plováky se pak po zazimování vyjmou z vody, osuší a uschovají pro další sezónu, jejich životnost by měla přesáhnout několik let.