Filtrace je nejdůležitější bazénové příslušenství a nelze se bez ní obejít.
Výkon čerpadla – každý, kdo uvažuje o zahradním bazénu, by měl kromě jeho objemu ihned zvážit výkon pohonné filtrační jednotky. Pokud si nevíte rady a je to pro vás nový obor poznání, svěřte se odborníkům, kteří vám čerpadlo navrhnou přesně podle vašich potřeb. Rozhodující bude zejména, jaké filtrační médium bude uvnitř filtrační nádoby.
Kartuše nebo písek – kartušové papírové filtrační vložky se používají spíše u malých bazénků či vířivek a hlavně tam, kde frekvence koupání je velmi malá. To však neznamená, že by kartušové filtrace byly neúčinné. Pískové filtrace se však využívají poměrně běžně u nejoblíbenějších nadzemních bazénů o průměru 4 metry.
Křemičitý písek – rozhodnete-li se pro filtraci pískovou, budete muset nakupovat médium přesných parametrů. Nemůžete do nádoby jednoduše nasypat stavební písek pro výrobu betonu, zrna musí mít předepsanou velikost a ostrost. Ostré hrany jsou podmínkou k tomu, aby se na nich zachycovaly nečistoty, a stejně důležité jsou i rozměry zrnek. Ty by měly být optimálně mezi 0.6 a 1,2 mm. U větších zrn budou nečistoty propadávat zpět do bazénu a menší zrnka zas mohou doslova „zadusit“ čerpadlo.
Písek nebo zeolit – jistou variantou pískové filtrace je minerál zeolit. Ten zesiluje filtrační proceduru tím, že zachytává nečistoty i uvnitř v drobných, mikroskopických chodbičkách. Jejich plocha je tak velká, že kdybychom ji rozprostřeli na trávník, jediná hrst zeolitu by tím pokryla plochu fotbalového hřiště. Zeolit vyniká ještě další schopností, a sice vytěsňuje do vody potřebné minerály, jako je vápník, sodík, draslík a hořčík a naopak do sebe ochotně absorbuje jedovatý čpavek, který je běžnou součástí lidského potu. Tím pádem šetří náklady na bazénovou chemii a navíc čistí vodu přirozeným (netoxickým) způsobem.