Stačí kliknout, a co dnes na vás z internetu vyskočí? Hraboši. Prý vám pomalu vlezou nejenom do zahrádky, ale i do vaší špajzky.
Přírodní hospodaření je v našem století pro mnohé, takzvané novodobé hospodáře, snad doslova tabu. Alespoň to tak vypadá, nejenom podle zničené půdy chemií a zničených lesů. Protože naši hospodáři na ministerstvu nejenom tím, že nedostatečně už před lety, špatně předvídali. A tím i jejich rozhodnutí nebylo správné.
Takzvaný tržně-konzumní život se nevyhnul ani hospodaření na našich polích a lesích. Honba za ziskem nás vcelku převálcovala a výsledky jsou samozřejmě katastrofální. Mluví se o tom, co zanecháme našim budoucím generacím a aby to bylo správné, stačí se poučit od našich předků.
Určitě mnoho občanů překvapilo, že by se u nás měli hlodavci na polích ve velkém rozsahu hubit jedy. Ještě, že se k tomuto šílenému nápadu DOČASNĚ záporně vyjádřilo ministerstvo životního prostředí.
· Velké lány,
· žádné remízky,
· chemické postřiky,
· vykácené stromy okolo řek a potoků,
· zbytečně v některých místech regulované potoky,
to je příčinou, že je málo vláhy v krajině – a to vše zavinil člověk. A aby toho nebylo málo, tak si ještě navíc otrávil vodu chemickými postřiky.
Přece se na středních a vysokých zemědělských školách učí klasickým a osvědčeným metodám, které zabraňovaly jak suchu, tak přemnožení hrabošů.
Takže páni hospodáři – pokud nechcete číst starou odbornou literaturu, kde byste se dozvěděli, jak se naši předkové zbavovali hrabošů, tak si na internetu můžete například najít, jak se jich zbavit jednoduchým způsobem – a bez jedů.
· Postavte do polí hodně bidýlek pro dravé ptáky. Aby na nich mohli hnízdit (poštolky, sovy pálené, káně). Ti vás hrabošů zbaví bez jedů. Ale nemělo by se s touto metodou otálet. A traktory a velké stroje, ať se jim vyhýbají.