Kdo má kouli za autem, má k dispozici spoustu možností už jen tím, že lze jízdní soupravu prodloužit o další komponenty, anebo za auto naložit břemena, která se nevejdou do zavazadlového prostoru. Z osobního auta se najednou stává něco víc, přibližuje se vlastnostem nákladních automobilů s návěsem a mění se současně i požadavky na jejich bezpečné řízení.
To se ovšem netýká nosičů jízdních kol. I tehdy, jestliže máte za autem na tažném zařízení u Fordu Mondeo naložená čtyři kola, je jízda naprosto bezpečná, mnohem bezpečnější, než s bicykly naloženými na střeše. Je to dáno tím, že je náklad umístěn velmi nízko nad povrchem vozovky, čímž se prakticky nemění těžiště jízdní soupravy. Na kola stále vidíte, máte perfektní přehled o veškerém dění za vámi díky zpětným zrcátkům.
Otázkou zůstává, kam se vypravit
Rekreační cyklistika či cykloturistika je sport masový, věnuje se mu v naší zemi tisíce nadšenců a mnozí z nich putují napříč republikou za každého počasí a v každé roční době. Jde jen o to, nalézt vhodnou lokalitu, kde to bude stát za to. A těch je v České republice velmi mnoho.
Pokročilé cyklisty mohou oslovit horské terény či pahorkatiny, jako je Česká Sibiř, Česká Kanada, Novohradské hory, Jizerské hory, Blanský les či Českomoravská vrchovina, naopak začátečníci uvítají rovinaté oblasti, např. Třeboňskou pánev.
Co však můžeme doporučit každému, kdo se nechce nudit a zároveň si užít maximálního pohodlí, je jízda podél říčních toků. Zajímavé cyklostezky vedou ve vybraných úsecích podél horního toku Lužnice a Vltavy, velmi působivá je i Berounka, Sázava a Otava. Pro plánování vhodných tras využijte podrobné mapy a samozřejmě dostupnosti ubytovacích možností, stravování či obchodů s potravinami. Přespávat s jízdními koly lze i v kempech, ovšem bezpečnější a pohodlnější jsou rodinné penziony nebo horské chalupy.